^Nahoru
  
  
  
Get Adobe Flash player

Instruktoři tábora

Pro tento rok počítáme s těmito instruktory (pro rok 2024 zatím nebosazeno - v jednání):

 

Kdo to je?
Funkce:


instruktor

 

Instruktor kadet: 

 

Kdo to je?
Funkce:


instruktor

 

 

Jak se stát instruktorem na našem táboře a co to obnáší?

Kdo je na táboře instruktor:

Hlavní činností instruktora je práce! Manuální práce. V podstatě to, čím nechceme zaměstnávat vedoucí, protože ti se věnují především dětem. Podle táborové základny to mohou být činnosti jako například:

-          kopání děr na latrínu

-          kopání odpadních děr (na zbytky potravin, odpad)

-          zahazování plných děr od latrín

-          zahazování plných děr odpadu

-          brzké ranní vstávání a chození pro pečivo či jiné nákupy

-          nečekané odeslání pro něco někam

-          noční hlídání tábora

-          odpadové hospodářství (vynáší koše)

-          myje nádobí a pomáhá v kuchyni

-          a další

Zároveň:

-          je pravou rukou vedoucího (vedoucích)

-          podílí se na přípravě programu a jeho hodnocení

-          je iniciativní a má vlastní názory a náměty na zlepšení; odhaduje potřeby tábora a řeší je (vysype koše apod.)

-          poslouchá dospěláky tábora

Samozřejmě se rozlišuje, jestli instruktor je chlap nebo dívka. Instruktor se také stává (stejně jako vedoucí) většinou terčem nejrůznějších táborových vtípků, které nebudeme podrobněji popisovat, abychom ty naše legrácky zbytečně neprozrazovali. Některé vtípky mohou být vnímány jako „drsné“. Instruktor by je měl ustát a mít dost smyslu pro humor.

Benefity:

Za svou práci má instruktor (který je stále nezletilý – tedy dítě) mimo jiné tyto benefity:

-          platí poloviční cenu tábora

-          nemá stanovenu večerku

-          není tak hlídán

-          může vysedávat s vedoucími

-          má vstup do dětem omezených prostorů a k jinak omezeným věcem

-          je to dobrá a nutná příprava na vedoucího

Předpoklady:

-          odsloužená léta na našem táboře jako dítě; on(ona) zná nás, my jeho(ji); jedná se o předpoklad, nikoliv nutnost

-          pracovitost

-          pozitivní usměvavý člověk

-          kladný vztah k dětem a táborové komunitě

Jak to funguje aneb, aby nedošlo k nedorozumění:

Většinou je instruktor dítě, které s námi pár let jezdí. Zná nás, my jeho a víme, že má smysl s ním dál pracovat. Instruktor je totiž v našich očích budoucí vedoucí, náš kamarád a kolega. Bude pracovat s dětmi a musí být 100% spolehlivý, bezúhonný a „normální“.

Pokud shledáme jedince jako perspektivního a má 14-15 let, jemu nabídnuto jet poslední rok na tábor jako dítě-instruktor čekatel. To znamená, že platí stejně jako každé dítě, platí pro něj stejný režim jako pro děti (např. večerka), ale je už částečně úkolován jako instruktor. Vše je na základě vzájemné dohody, podle které dostává oproti dětem práci navíc. Ta je často nepříjemná. Je to proto, aby věděl, do čeho jde a abychom i my věděli, co od něj můžeme očekávat! Veškerá tato činnost je dobrovolná! Nikdy nikoho nenutíme! Je na zvážení konkrétního jedince, jestli chce být instruktorem nebo ne! Bez práce, i té nepříjemné, to však nejde .

Budoucí instruktor je pod drobnohledem dospělých, kteří si všímají jeho vlastní iniciativy a snahy pracovat. Ačkoliv si to neuvědomuje, vidíme hodně. Všímáme si maličkostí. Věřte, že iniciativu vidíme a není potřeba na svou práci upozorňovat. Koncem tábora si dospěláci přeberou, jestli adept bude přínosem, nebo ne. Tedy jestli uspěl a může jet jako instruktor, nebo ne.

 

Co pak:

Instruktorem může být táborník klidně do 19 let. Vlastně do té doby, než psychicky dospěje a vzájemná důvěra mezi námi je tak velká, že mu můžeme svěřit děti na 100%. Pak už je na něm, jestli se mezi námi cítí dobře a chce s námi dál jezdit. Pokud je stejný blázen jako my, zaplatíme mu kurz oddílového vedoucího, zdravotníka, případně další kurzy, které jsou dobrým předpokladem pro jeho další rozvoj. A dál už je to jen v nás všech ...  

Výše uvedeným prošli defakto téměř všichni dospěláci na našem táboře. Aktuálně jsme všichni odchovanci našeho tábora. A všichni dnes sedáváme u kronik a smějeme se tomu, co jsme si navzájem vyváděli.

Ale ano, byli i takový, kteří z nějakého důvodu část procesu neunesli. Buď se jim nelíbilo to stálé „kárání“ za něco nebo se jim prostě nechtělo zadarmo pracovat a tak upřednostnili třeba brigádu. To už je ale na každém z nás. 

Každopádně platí: Instruktor je v rámci tábora stále "dítě", a přestože by ho děti měly poslouchat, tak pouze v rozstahu určeném dospělým vedoucím. Jakékoliv případné problémy všechny děti řeší s dospěláky!! 

Copyright © 2014. Dětský letní tábor SEVERKA. Rights Reserved.